środa, 13 marca 2013

Papież z końca świata


          W planach miałam napisanie posta o ,,Innym świecie" Herlinga-Grudzińskiego, ale sami wiecie, sytuacja jest nietypowa i grzechem byłoby o niej nie wspomnieć. Habemus papam. Mamy papieża. Dla osób wierzących (do których nota bene się zaliczam) jest to wydarzenie szczególne. Po nietypowo zakończonym pontyfikacie Benedykta XVI kolejne konklawe zapowiadało się niezwykle emocjonująco chociażby z uwagi na ,,przepowiednię", której treść wszyscy znamy, i która już raczej się nie spełni.
Nowo wybrany papież wśród kardynałów.

Dziś o 19.06 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się się biały dym. Papież ukazał się wiernym nieco ponad godzinę później. Okazał się nim być Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek. Nowy papież ma 76 lat i pochodzi z Argentyny, przed nominacją był kardynałem Buenos Aires. Już na samym  początku wzbudził w wiernych sympatię  we mnie także. Bardzo szanuję biskupa Ratzingera, ale zawsze wydawał mi się dość chłodny i, mówiąc kolokwialnie, sztywny. Bergoglio już jest nazywany ,,uśmiechniętym papieżem" i moim zdaniem jest to tytuł jak najbardziej zasłużony. Wyrazem jego poczucia humoru niech będzie fakt nazwania siebie ,,papieżem z końca świata".
           Przed nowym papieżem wiele wyzwań. W swojej rodzinnej Argentynie dał się w znaki pani prezydent Cristinie Fernández de Kirchner gdy otwarcie przeciwstawił się legalizacji związków homoseksualnych, a jak wiemy jest to jedna z wielu kwestii trapiących bardzo konserwatywny i pewny swoich poglądów Kościół. Inne problemy, z jakimi będzie musiał zmierzyć się nowo wybrany papież to mi.in.: aborcja, eutanazja, uregulowanie spraw związanych z konfliktami wewnątrz Stolicy Apostolskiej i przede wszystkim bardzo szybko postępująca laicyzacja Europy.
Oto kilka komentarzy, które tuż po nominacji Bergoglia pojawiły się na jednym z popularnych portali internetowych (pisownia oryginalna):
~Tomeck [11 minut temu]
Powiem szczerze że z wiara jestem na bakier i zwykle sobie robię jaja z kleszków, ale ten nowy papież wygląda mi naprawdę na wporządku człowieka , pogodnie nastawiony i OK . Pewnych rzeczy nie da się zagrać . Wygląda na dobry wybór
~AUTOMIX3343 [przed kwadransem]
BOŻE PANIE MÓJ DZIĘKUJE ZA TAKIEGO DOBREGO PAPIEŻA , TO ŚWIĘTOŚĆ
~FRANCISZEK [pół godziny temu]
POSTRAVIAM FSZYSTKICH KIBICUF MESSIEGO F POLSCE
~szmidtka [godzinę temu]
Bedziemy się wspólnie modlić ,wygląda na wspaniałego człowieka
~katoliczka [przed kwadransem]
w tym wieku już nie powinien być wybrany. 76 lat to już staruszek nie do rządzenia. Za dwa lata może trzy będzie miał kłopoty z chodzeniem. Umysł też z wiekiem szwankuje. Papież winien być wybierany do 65 roku życia. Może wyjadaczom z Kurii pASUJE STARY człowiek bo długo nie porządzi. Za 5 lub 6 lat następny Papież będzie abdykował. Za statry.
~olo [pół godziny temu]
bardzo skromny i ciepły człowiek - papież! radość ogromna, uważam że będzie lepszy niż Razinger, który sprawiał wrażenie: zimnego, niedostępnego z dystansem - nie oceniam czy potępiam go ale tak odczuwałem jego posługę - 8 lat i nic nie wniósł - niech odpoczywa i Gloria Franciszek I

Opinie są różne, ale jak widzicie, raczej pozytywne. Nowemu papieżowi życzę wielu lat udanego pontyfikatu.
Teraz to już naprawdę wszystko na dziś, dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam,
Franca

Papież Franciszek podczas swojego pierwszego przemówienia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Hej, jeśli przeczytałeś tę recenzję i chociaż odrobinę Ci się spodobała, daj mi o tym znać. Gdy tylko widzę chociaż jeden nowy komentarz naprawdę wierzę, że warto pisać dalej, a uśmiech sam pojawia się na mojej twarzy. Znasz to uczucie, prawda?