środa, 18 grudnia 2013

TAG Esy: Święta według książkoholika

Źródło: www.wkrainiestron.pl
Wczoraj, podczas rytualnego codziennego rajdu po Waszych blogach trafiam na wpis Esy zawierający TAG: święta według książkoholika. Bardzo mi się spodobały pytania, więc postanowiłam na nie odpowiedzieć.
Oto efekty:

1.Który bohater literacki mógłby zająć puste miejsce przy Twoim wigilijnym stole?
W tym wyjątkowym dniu chętnie przygarnęłabym pod swój dach pana Kleksa. Może za grzeczne zachowanie się przy stole dostałabym od niego kilka piegów, które zawsze chciałam mieć...
Nie pogardziłabym też Gatsby'm, spróbowałabym mu wytłumaczyć, że życie nie kończy się na jednej, głupiutkiej Daisy.

2.Jaką książkę zamierzasz czytać podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia? 
W tym roku planuję wrócić do klasyki. Od samego rana, jeszcze przed przygotowywaniem uroczystej kolacji, mam zamiar czytać Opowieść wigilijną Dickensa. Ze sprawdzonych źródeł wiem, że Mikołaj przyniesie mi kilka ciekawych książek. Po kilkudziesięciu minutach zastanawiania się, którą powinnam zacząć czytać jako pierwszą rozpocznę lekturę jednej z nich.

3.Jaką książkę podarowałabyś najbliższej Twojemu sercu osobie?

Nie mam jednej najbliższej memu sercu osoby. Mojej młodszej siostrze kupiłabym ,,Chorwację" Piotra Kraśki (to chyba jakiś unikat, nigdzie nie mogę jej znaleźć!), bratu jedną z pierwszych części Wiedźmina. Mój tata, maratończyk, interesuje się wszystkim, co w jakikolwiek sposób związane jest z bieganiem, więc najprawdopodobniej podarowałabym mu Biegiem przez życie Jerzego Skarżyńskiego, jego idola. Moja mama już jakiś czas temu chciała przeczytać książkę Danuty Wałęsy, więc w jej przypadku wybór byłby prosty.


4.Najchętniej zjadłabyś kolację wigilijną przygotowaną przez którą bohaterkę/bohatera literackiego?
-To wódka? - słabym głosem zapytała Małgorzata (...) - Na litość boską, królowo - zachrypiał - czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
Odgadliście, o którą postać literacką mi chodzi? To byłaby niezapomniana kolacja;)

5.Jaką książkę chciałabyś dostać na święta?
Piękne, kolekcjonerskie wydanie książki, o bohaterze której wspominam w poprzednim pytaniu.

6.Jaką książkę o prawdziwie świątecznym klimacie mogłabyś polecić?
Oczywiście, Opowieść wigilijną. Nie znam innej książki, która równie pięknie oddawałaby piękno i sens tych świąt. No, może jeszcze Dziewczynka z zapałkami, ale nie zmuszę się do przeczytania tej baśni podczas świąt. Zawsze płaczę nad losem tytułowej dziewczynki.

7.Z rodziną z której książki chciałabyś spędzić święta?
Stanisław Wokulski i Ignacy Rzecki nie są rodziną, ale bardzo chciałabym spędzić z nimi święta, a następnie przeczytać, jak Rzecki opisałby ten dzień w swoim pamiętniku.


8.Co najbardziej lubisz w świętach?

Atmosferę, która wytwarza się podczas wspólnych przygotowań do kolacji, ubierania choinki, pakowania prezentów i... wizytę św.Mikołaja!

9.Twój ulubiony świąteczny film to...
Kevin sam w domu i Opowieść wigilijna z brawurową rolą Sknerusa McKwacza:)

10.Co typowo świątecznego towarzyszy Ci podczas czytania?
Ciepłe skarpety ze świątecznym wzorem:)

A jak Wy macie zamiar spędzić tegoroczne święta? W domu z kubkiem ciepłej kawy/herbaty i książką w dłoni czy może odwiedzając dawno niewidzianą rodzinę? Zachęcam Was od odpowiedzi na powyższe pytania. Czeka Was przy tym mnóstwo świetnej zabawy, wierzcie mi:)

15 komentarzy:

 1. Ciekawe pytania i ciekawe odpowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za odpowiedź na tag :D Bardzo przyjemnie mi się czytało :) Też wzruszam się przy czytaniu "Dziewczynki z zapałkami...", ale przyznaję się bez bicia, że nie mam zielonego pojęcia o jaką Małgorzatę Ci chodzi :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tę kwestię Behemota ;)
  A święta spędzam na luzie w towarzystwie męża, kotów i... książek ;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Na wiele pytań odpowiedziałam bardzo podobnie :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Opowieść wigilijna to dobry pomysł. Chyba też tak zrobię.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja krótko będę u rodziców, więc raczej na czytanie będzie mi szkoda czasu, to są jedne z niewielu dni, w których mogę posiedzieć z całą rodziną, porozmawiać. Ale jedno pytanie mi się szczególnie podoba- ja bym kolację wigilijną chciała spędzić z szalonym Kapelusznikiem z Alicji :)
  Wszystkiego dobrego na święta, Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 7. "Opowieść wigilijna" jest naprawdę świetna. Od jakiegoś czasu marzę o własnym egzemplarzu:) Nie czytałam do tej pory Bułhakowa, ale ten cytat zna chyba każdy książkoholik:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny tag, podobają mi się odpowiedzi, a Sknerus McKwacz rządzi :D

  OdpowiedzUsuń
 9. "Opowieści wigilijnej" nie lubię. Może przez to, że była to lektura szkolna :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Te ciepłe skarpety ze świątecznym wzorem koniecznie pokaż! :):):)

  OdpowiedzUsuń

Hej, jeśli przeczytałeś tę recenzję i chociaż odrobinę Ci się spodobała, daj mi o tym znać. Gdy tylko widzę chociaż jeden nowy komentarz naprawdę wierzę, że warto pisać dalej, a uśmiech sam pojawia się na mojej twarzy. Znasz to uczucie, prawda?