wtorek, 19 sierpnia 2014

Kącik Młodego Lingwisty #2

Podejrzewam, że o najnowszym numerze specjalnym English Matters, English Spoken Today, wiecie już wszystko. W ostatnim czasie ukazało się przynajmniej kilkanaście jego recenzji. Moja opinia dołączy więc do całkiem już bogatej kolekcji. Mam jednak nadzieję, że uda mi się zaprezentować Wam ten numer z innej, jeszcze ciekawszej strony. 

Pierwszy artykuł w tym numerze dotyczy osób, które miały największy wpływ na rozwój języka angielskiego. Zaczynając od Wilhelma Zdobywcy, poprzez D.H. Lawrence'a aż do Chrissie Maher. Wszystkie te postacie zostały krótko opisane w poświęconych im bloczkach. Już w tym artykule dało o sobie znać poczucie humoru dziennikarzy piszących do tego numeru. Czytając o wspomnianym królu Anglii możemy dowiedzieć się why English is just French with a Funny Accent

Read All About it - in the Tabloids. Nikt nie czyta brukowców, a sprzedają się one na pniu. Brytyjskie brukowce są cytowane na całym świecie, więc grzechem byłoby nie wspomnieć o nich w numerze poświęconym współczesnemu językowi angielskiemu. Nie licząc charakterystycznego poziomu artykułów, jakiego możemy spodziewać się czytając tabloid, typowy dla tego gatunku dziennikarskiego jest również specyficzny, nastawiony na sensację język używany w tego typu gazetach. Dzięki Read All About it - in the Tabloids dowiecie się, co to znaczy Chile Con Cornage, ale jeśli nie zrozumiecie przekazu, nie martwcie się. Jak pisze autor tego artykułu  although tabloids are not the highest literary art form, the headlines can be cryptic and the text icomprehensible - never mind, you can always look at the pictures!

W artykule zatytułowanym What's in a Language? przeczytamy o licznych zapożyczeniach z języka angielskiego, które są powszechnie używane, zwłaszcza przez przedstawicieli młodego pokolenia, w językach francuskim, hiszpańskim, polskim i japońskim.

Trzy kolejne artykuły w całości poświęcone są slangowi. Analiza tekstu piosenki ,,Hey... Ya" zespołu Outkast jest praktycznym dopełnieniem tego, co przeczytamy w  Slang in the English Language i Wash Your Mouth Out! W tych trzech tekstów użyto pieprznych słówek i wyrażeń, o których na pewno nie usłyszycie na lekcjach języka angielskiego. Kto wie, co w przenośnym znaczeniu znaczy wyrażenie ,,village bike"?*

Dr. Phil - the Cure for the Modern Times? opowiada o fenomenie programu prowadzonego przez znanego amerykańskiego psychologa Phila McGrow'a. W tymże programie prowadzący rozmawia z ludźmi ,,po przejściach" i pomaga im rozwiązać ich problemy. Program wzbudza wiele kontrowersji, podobnie jak sprawa opisana w Literature and Its Borders. W tym artykule możemy przeczytać o odniesieniach do homoseksualizmu w literaturze.

Nie ma jednego języka angielskiego. Już w obrębie samej Wielkiej Brytanii pojawia się kilka jego odmian, w USA również. Państwem, w którym językiem urzędowym jest język angielski jest również Nigeria z tym, że na jej terenie używa się aż 531 odmian powstałych poprzez wymieszanie się języka angielskiego z miejscowymi dialektami. Możecie o nich przeczytać w artykule The Risk of Axing Questions - Nigerian Pidgin.

Dwa ostatnie artykuły dotyczą najnowocześniejszych technologii.  Pierwszy z nich, From Tekxting to Sexting, ukazuje zależność między językiem a postępem technicznym (m.in. na przykładzie emotikonów), drugi zaś prezentuje najlepsze programy komputerowe do nauki angielskiego.

Moim zdaniem English Spoken Today to jedno z najlepszych wydań specjalnych magazynu English Matters. Słówek i wyrażeń użytych w artykułach i wyjaśnionych w kolumnach obok tych tekstów nie znajdziecie w zbyt wielu słownikach. Polecam ten numer osobom, którym zależy na wzbogaceniu swojego słownictwa z zakresu języka angielskiego oraz tym, którzy planują wyjazd do kraju, w którym językiem urzędowym jest angielski. Chyba nie chcecie źle zrozumieć artykułów w najpopularniejszych tabloidach, prawda?

* Nie, nie chodzi o wiejski rower... 

Za egzemplarz tego numeru dziękuję wydawnictwu Colorful Media. 

15 komentarzy:

 1. Na razie jestem w połowie, faktycznie bardzo ciekawy numer. Czy jeden z lepszych nie wiem, bo to dopiero mój drugi English Matters.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przeczytałam kilkanaście numerów tego czasopisma (w tym kilka numerów specjalnych) uważam, że English Spoken Today plasuje się w czołówce najciekawszych wydań English Matters. Jeśli chciałabyś zamówić sobie jakieś archiwalne egzemplarze tego magazynu to mogę Ci polecić numery 25, 28 i 34.

   Usuń
 2. Widzę, że ten magazyn cieszy się coraz większą popularnością :o Może i ja się w końcu skuszę? :)

  http://dzikie-anioly.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Od jakiegoś czasu jestem wielką fanką magazynów wydawanych przez to wydawnictwo, a sam numer specjalny uważam za bardzo interesujący :) Trochę żałuję, że nie zaopatrzyłam się w inne wydania specjalne... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic straconego. Możesz je zamówić na stronie internetowej tego magazynu i to w cenie, która widnieje na okładce.

   Usuń
 4. Ja też coraz więcej czytam o tym pisemku i chyba nabieram coraz większych chęci, aby po nie sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i najbardziej zainteresował mnie artykuł o homoseksualnych pisarzach. To naprawdę świetny numer.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie najbardziej spodobał się artykuł o tabloidach. Jego autor wykazał się wielkim poczuciem humoru.

   Usuń
 6. Ja podziękuję, ale znam kogoś, kto chętnie czytuje obcojęzyczne magazyny, więc jej polecę powyższy numer.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgadzam się, to jedno z lepszych wydań EM, oby więcej takich :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny numer! Naprawdę bardzo ciekawe artykuły. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie miałam pojęcia, że jest aż tyle odmian języka angielskiego.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem ciekawa tego artykułu o tabloidach :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo dobry numer - polecam wszystkim niedowiarkom!

  OdpowiedzUsuń
 12. Zgadzam się - to chyba najlepszy numer specjalny z jakim miałam styczność, a było ich naprawdę niemało. Mam nadzieję, że kolejne numery również będą utrzymywać taki poziom.

  OdpowiedzUsuń

Hej, jeśli przeczytałeś tę recenzję i chociaż odrobinę Ci się spodobała, daj mi o tym znać. Gdy tylko widzę chociaż jeden nowy komentarz naprawdę wierzę, że warto pisać dalej, a uśmiech sam pojawia się na mojej twarzy. Znasz to uczucie, prawda?