sobota, 9 listopada 2013

Listopadowe plany

Tytuł tej notki jest wyjątkowo pozytywny. W życiu nie uda mi się przeczytać tych książek do końca listopada (głównie dzięki Teresie Michałowskiej:)). Jednak od tak dawna nie zamieściłam na tym blogu żadnego stosiku, że szkoda było mi nie wykorzystać takiej okazji.


Najpierw książki od wydawnictw:

Neil Gaiman ,,Na szczęście mleko" - książka o jednym z najbardziej intrygujących tytułów z jakimi się spotkałam:). Egzemplarz recenzencki od wydawnictwa Galeria Książki.
Richard Philips, Stephan Talty ,,Kapitan. Na służbie" - zapraszam do lektury zapowiedzi. Egzemplarz recenzencki od wydawnictwa Wydawnictwo Otwartego
Bogdan Białek ,,Prowincje". Egzemplarz recenzencki od wydawnictwa Charaktery.
Bogdan Białek ,,Cienie i ślady". Egzemplarz recenzencki od wydawnictwa Charaktery.
Mariusz Urbanek ,,Tuwim. Wylękniony bluźnierca". Egzemplarz recenzencki od wydawnictwa Iskry.
Waldemar Smaszcz ,,Serce nie do pary. O księdzu Janie Twardowskim i jego wierszach". Egzemplarz recenzencki od Instytutu Wydawniczego ERICA.

A teraz coś ciekawszego. Książki, które muszę przeczytać do kolokwium z historii literatury polskiej. Będzie ciekawie...


Geoffrey Chaucer ,,Opowieści kanterberyjskie"
Dante Alighieri ,,Boska komedia"
,,Arcydzieła francuskiego średniowiecza" wybór Macieja Żurawskiego
Michał Głowiński, Aleksandra Okopień-Sławińska, Janusz Sławiński ,,Zarys teorii literatury" - ta książka jest potrzebna do innego przedmiotu, ale szkoda było mi jej nie wstawić:)
Wilhelm z Lorris, Jan z Meun ,,Powieść o róży"
Teresa Michałowska ,,Średniowiecze"
Wiesław Wydra, Wojciech Ryszard Rzepka ,,Chrestiomatia staropolska. Teksty do roku 1543"

Do tej listy należałoby jeszcze dopisać kilka innych książek (,,Kronikę polską" Kadłubka, ,,Kwiatki św. Franciszka z Asyżu", ,,Brewiarz miłości" i inne), ale nie wypożyczyłam ich jeszcze z biblioteki.

Jeśli czas pozwoli chciałabym jeszcze doczytać ,,Biesy" Dostojewskiego i ,,Córkę kapitana" Puszkina, ale recenzje tych książek (i wielu powyższych) ukażą do końca grudnia tego roku.

Znaleźliście w tym zbiorze coś dla siebie? Jeśli nie, liczę na to, że swoimi recenzjami uda mi się Was przekonać do lektury przynajmniej kilku z tych tekstów. Na poprawę humoru chciałabym Wam pokazać karteczkę, którą znalazłam w jednej z wypożyczonych książek.

Urocze, prawda? :)

To wszystko na dziś, dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam,
Franca

22 komentarze:

 1. Sporo, ale trzymam kciuki, żeby te książki były dla Ciebie miłą i przyjemną lekturą : * A jeśli nie zdążysz do końca listopada? Nie szkodzi. Nie czyta się na ilość, ale dla treści : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzyłabym sobie by moi wykładowcy podzielali Twoje zdanie co do celu czytania książek:). Ja jak najbardziej się z Tobą zgadzam więc oba stosy (jak i inne, które piętrzą się półkach w moim pokoju) wcale, a wcale mnie nie przerażają:)

   Usuń
 2. Neil Gaiman!! <3 Mam nadzieję że się pochwalisz jak poszło :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobnie jak Dolina Kulturalna - Neil Gaiman!
  I jeszcze ten cudowny ksiądz Twardowski...

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypomniałaś mi egzamin z literatury staropolskiej <3 Wspominam miło (ale drugi raz mieć bym go nie chciała :P), a lekturki nie takie straszne, jak się wydają :)
  Tylko się do nich nie uprzedzaj! :D
  Powodzenia w czytaniu życzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam zamiaru. To właśnie dla historii literatury polskiej zdecydowałam się pójść na filologię polską:)

   Usuń
 5. Jakie miłe wspomnienia wywołuje we mnie ten drugi stosik :) Powodzenia na kolokwium :) A Teresa Michałowska nie jest taka straszna, a nawet może być bardzo pomocna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ ja się nie boję Michałowskiej. Wręcz przeciwnie, podobnie jak Ty uważam, że to wspaniała książka:)

   Usuń
 6. Karteczka rzeczywiście urocza :) Ja najbardziej będę czekała na recenzję "Biesów", bo nie przypadła mi ta książka do gustu i jestem ciekawa, czy Tobie się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 7. Najbardziej zainteresowała mnie biografia Tuwima, czekam więc na recenzję:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zazdroszczę książki o Tuwimie i całej literatury o historii literatury polskiej :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. U mnie na stosiku 9 książek i 2 w drodze, chciałabym je chociaż do końca roku przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. czekam na recenzję Serce nie do pary... a stos książek do kolokwium z historii literatury polskiej naprawdę robi wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Posiadam również książki Białka. Ciekawe czy przypadną nam do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Hej! U mnie na blogu nigdy nie zagościł stosik. A powinien, prawda? Twój jest śliczny - wieżę, że do końca listopada - mimo wszystko - się uda!! ; - )

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten "Kapitan na służbie" ostatnio strasznie popularny :) Powodzenia na kolokwium :D

  OdpowiedzUsuń
 14. "Zarys teorii literatury" do końca życia będę wspominać z sentymentem :)
  Trzymam kciuki za kolokwium! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mnie ciekawią tytuły z wydawnictwa "Charaktery" :) a karteczka faktycznie urocza, chyba sama następnym razem zostawię komuś jakąś wiadomość w książce z biblioteki ;) może w kimś wywoła uśmiech :)

  OdpowiedzUsuń
 16. O, Gaiman! Ja dziś dostałam "Ocean na końcu drogi" tego autora, nawet zaczęłam czytać i mi się podoba - będę więc czekać na twoje wrażenia z lektury jego książki. :) Przyznam się, że o "Na szczęście mleko" nigdy wcześniej nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Cudowny stosik <3
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ;>

  OdpowiedzUsuń

Hej, jeśli przeczytałeś tę recenzję i chociaż odrobinę Ci się spodobała, daj mi o tym znać. Gdy tylko widzę chociaż jeden nowy komentarz naprawdę wierzę, że warto pisać dalej, a uśmiech sam pojawia się na mojej twarzy. Znasz to uczucie, prawda?