sobota, 15 czerwca 2013

O islamie w ogóle


Już od jakiegoś czasu szukałam jakiejś w miarę kompetentnej książki na temat islamu. Ta druga pod względem liczby wyznawców religia świata wzbudza w Polsce coraz więcej kontrowersji o czym możemy się przekonać chociażby wchodząc na różnego rodzaju portale internetowe. Muzułmanie są u nas pod coraz większym obstrzałem, pytanie tylko czy słusznie.,,Dlaczego nie jestem muzułmaninem" to książka Ibn Warraqa, Pakistańczyka, a więc rodowitego muzułmanina, który odwrócił się od swojej wiary po słynnej ,,aferze Rushdiego", autora książki ,,Szatańskie wersety". Dla wyznawców islamu dzieło jest bluźnierstwem, autorowi wielokrotnie grożono śmiercią, a kolejne egzemplarze palono na stosach. Dla Warraqa był to jasny znak - czas sprzeciwić się religijnemu fanatyzmowi. W tym celu pisarz założył Instytut Sekularyzacji Społeczeństwa Islamskiego i napisał jedne z najważniejszych książek o islamie przeznaczonych dla czytelnika-amatora, który z tą tematyką nigdy nie miał zbyt wiele wspólnego.Stronę tytułową książki ozdabia fraza ,,nie dla muzułmańskiej Europy". Od razu nasunęły mi się myśli, że książka nie będzie obiektywna, a przecież przy takiej tematyce powinno być to sprawą pierwszorzędną. Pierwsze strony upewniły mnie w tym, że czytam dzieło jakiegoś jednostronnego zapaleńca, ale na szczęście, w miarę czytania kolejnych stron musiałam oddać honor autorowi i przyznać, że stara się on w odpowiedni sposób pogodzić swoje poglądy z prawdą historyczną, rzeczywistością oraz prawdą w ogóle.,,Dlaczego..." porusza wszystkie aspekty, nad którymi możemy się zastanawiać przy rozmyślaniach o islamie (pochodzenie, stosunek do ateistów, kobiet, uczonych, demokracja, terroryzm...). Należy jednak wspomnieć, że praca Warraqa to głównie refleksje nad wybranymi cytatami z książek szanowanych badaczy islamu. Początkowo można się pogubić w istnym gąszczy faktów (język chwilami również nie należy do najprostszych), ale około dwudziestu pierwszych stronach lektura tej książki nie sprawia już żadnych problemów.Myślę, że jest to książka idealna dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o islamie lub pragną uzupełnić swoją wiedzę na ten temat opierając się na książce, która już od 17 lat jest szanowaną pozycją na rynku pełną odniesień do innych dzieł na temat (zamieszczona na końcu tekstu bibliografia jest wyjątkowo bogata). Szczegółowy indeks oraz glosariusz zamieszczony na ostatnich stronach tejże publikacji ułatwia poruszanie się po książce, a erudycja autora czyni ten tekst wyjątkowo ciekawym i wartym poświęcenia mu tych kilku dni. 


To wszystko na dziś, dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam,
Franca


Recenzja bierze udział w wyzwaniu Nie tylko literatura pięknaZa możliwość zrecenzowania tej książki dziękuję portalowi 


oraz wydawnictwu Europa Przyszłości.


12 komentarzy:

 1. Czyli dobra pozycja. Też bym przeczytała, oby tylko jakiś szalony Muzułmanin mnie nie przyuważył z tą książką:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorzej odczujesz na sobie skutki spotkania z Muzułmaninem, jak przyłapie Cię z "Szatańskimi wersetami" ;)

   Usuń
  2. Niestety... Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo, bardzo chcę przeczytać tę książkę:).

   Usuń
 2. Miałam okazję, aby przeczytać tę książkę ale zrezygnowałam. Obawiałam się, że tematyka nie do końca sprosta moim oczekiwaniom. Na pewno jest bardzo ciekawa, co wynika z Twojego tekstu, ale chyba nadal nie jestem do niej przekonana. Jeśli chodzi o religie to w każdej są jacyś zapaleńcy, fanatycy... Tego chyba nigdy nie unikniemy. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Trudna, ale myślę, że bardzo ciekawa pozycja:) Bardzo chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej na temat tak kontrowersyjnej religii, jaką jest islam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem po lekturze tej książki i uważam, że to świetny traktat, kompendium wiedzy dla czytelników. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się być trudną lekturą, ale można z niej wynieść bardzo wiele przydatnych informacji. Zapraszam http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. thanks for share
  because i like it. really nice post
  good luck
  Secondly, this blog is a gift for my sincere to click all ads

  OdpowiedzUsuń
 7. Islam jako taki nigdy mnie nie interesował, ale w dobie licznych dyskusji na jego temat, warto chyba zastanowić się więcej na tą religią.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tematyka ciekawa i aktualna, więc czemu nie?
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesuje mnie ta tematyka i choć publikacja wygląda na wiarygodną dzięki licznym przypisom, to jednak wolałabym książkę całkowicie bezstronną.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio islam stał się chorobą Europy, niestety. Książka wydaje się być ciekawa. Musi dostarczyć informacji, które każdy obywatel Europy powinien znac.

  OdpowiedzUsuń

Hej, jeśli przeczytałeś tę recenzję i chociaż odrobinę Ci się spodobała, daj mi o tym znać. Gdy tylko widzę chociaż jeden nowy komentarz naprawdę wierzę, że warto pisać dalej, a uśmiech sam pojawia się na mojej twarzy. Znasz to uczucie, prawda?